حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پوست چرب و همه راه‌های مراقبت از آن

پوست چرب

برای بسیاری از افراد این سؤال پیش آمده است که آیا بالاخره پوست چرب برای صورت ضروری است و باید وجود داشته باشد یا به آن آسیب می‌رساند؟ در جواب این سؤال باید گفت که برای سلامت پوست ضروری است اما چربی بیش از حد و اندازه به پوست آسیب می‌رساند و حتی زیبایی چهره فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به خاطر همین برای شما خیلی مهم است که دلیل چربی پوست را بدانید و در مقابل راه‌های جلوگیری از آن را نیز آگاه باشید.

نشانه‌های به وجود آمدن پوست چرب چیست؟

درون پوست غدد چربی وجود دارند که ماده‌ای چرب به نام «سبوم» را ترشح می‌کنند. این ماده باعث جلوگیری از خشک یا تحریک شدن پوست می‌شود و آن را روان می‌کند. غدد چربی در پوست اگر به مقدار زیادی تولید شود باعث می‌شود سبوم اضافی تولید شده و پوست براق به نظر برسد. علائمی که با توجه به آن می‌توان تشخصی داد پوست چرب به وجود آمده است و باید به دنبال درمان آن باشیم به شکل زیر است:

از طریق آرایش صورت: یکی از راه‌هایی که می‌توان تشخیص داد که پوست شما چرب شده، این است که هنگام آرایش کردن با مشکلاتی روبرو خواهید شد. چرا که مواد آرایشی صورت با چربی پوست تداخل دارند و چرب بودن پوست اجازه نمی‌دهد که آرایش روی صورت شما بماند.

آکنه و جوش: پس از چرب شدن پوست معمولاً جوش‌هایی به شکل نقاط سیاه یا به صورت آکنه روی صورت ظاهر می‌شوند.

براقی بیش از حد:‌ هر زمان دیدید که پوست شما بیش از حد براق شده است و این براقی غیرطبیعی به نظر می‌رسد نشانه این است که پوست شما چرب شده است. در حالی که هیچ دلیل منطقی برای این براقی نمی‌بینید و احساس می‌کنید که روی آن روغن ریخته‌اید. در این صورت چربی پوست در شما به وجود آمده است.

پوست چرب

دلایل به وجود آمدن پوست چرب

به وجود آمدن پوست چرب دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. عواملی مانند ژنتیک، آب و هوا، سن و… که با توجه به شرایط هر فرد این عوامل نیز متفاوت هستند.

ژنتیک

ممکن است والدین شما سابقه‌ای در پوسته پوسته شدن داشته باشند. اگر این اتفاق واضح باشد به احتمال زیاد نیز دلیل پوست چرب شما همین امر است.

آب و هوا

ممکن است برخی افراد به شرایط آب و هوایی مختلف حساس باشند و پوست‌ آن‌ها نسبت به این امر واکنش نشان دهد. برای مثال اگر جایی زندگی می‌کنید یا مسافرت کرده‌اید آب و هوایی گرم و مرطوب داشته باشد، باعث می‌شود پوست شما روغن بیشتری تولید کند.

منافذ باز پوست

دلایلی که باعث می‌شود منافذ پوست باز شود:‌ آکنه، پیری زودرس، نوسانات وزن و… هستند. این در حالی است که منافذ باز پوست باعث می‌شود چربی پوست به وجود بیاید. به همین خاطر است که افرادی که پوست روغنی و چربی دارند منافذ باز پوست زیادی نیز دارند.

استفاده نامناسب از محصولات

برخی افراد از این موضوع آگاهی ندارند که نباید از هر کرم یا مرطوب کننده‌ای برای پوست خود استفاده کنند. برای مثال ممکن است استفاد از مرطوب کننده پوست شما را سریعاً چرب کند. از این رو باید از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که سبک و بر پایه آب باشند.

دلیل پوست چرب

عوامل دیگر

به غیر از دلایلی که در بالا ذکر شد، عوامل دیگری نیز در پوست چرب نقش دارند. یکی از این عوامل داشتن استرس و اضطراب زیاد است که این به مسائل روانشناختی برمی‌گردد. تغذیه نامناسب و نامتعادل باعث به وجود آمدن چربی در پوست می‌شود. افزایش سن، برنزه کردن پوست، استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی و… از عوامل دیگری هستند که پوست شما را به صورت غیر طبیعی چرب می‌کنند.

راه‌های درمان پوست چرب

اولین مرحله برای درمان پوست چرب این است که هر عامل و شرایطی که باعث شده این چربی در پوست و صورت به وجود بیاید، متوقف شود. و بعد از آن آرام آرام سراغ راه‌های درمان بروید که اتفاقاً با روش‌های خانگی می‌توان آن را درمان و برطرف کرد.

شست و شوی صورت

هر روز صروت خود را با آب گرم و یک پاک کننده مناسب بشویید. هر صبح و هر شب این کار را به صورت روتین تکرار کنید اما یادتان باشد از انجام بیش از حد آن جلوگیری کنید و متعادل باشید.

عسل؛ نعمتی برای همه درمان‌ها

عسل اگر به عنوان ماسک برای صورت استفاده شود خیلی از مسائل را می‌تواند حل کند. شما فقط به عسل نیاز دارید! اول از همه دست‌های خود را بشویید. ۲ تا ۳ قاشق چای خوری عسل خام را آماده کرده و با استفاده از نوک انگشتان خود به روی صورت خود ماساژ دهید. ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را به همین حالت روی صورت خود نگه داشته و سپس صورت خود را بشویید.

پوست مرطوب داشته باشید

اگر می‌خواهید برای همیشه با پوست چرب خداحافظی کنید باید پوست خود را به طور مداوم مرطوب نگه دارید. مرطوب نگه داشتن پوست باعث می‌شود غدد سباسه کمتر تحریک شده و چربی پوست را تجربه نکنید.

مدیر کیاوین
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران تهرانسر شمالی، بزرگراه شهید حسین لشگری، خ چهارم، پ 8، طبقه ۱
982148000994
kiavinsite@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X