حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

استریا چیست و روش‌های درمان استریا کدامند؟

این سؤال برای بسیاری از افراد به وجود آمده است که استریا چیست و چرا در پوست به وجود می‌آید و آیا راه درمانی برای آن وجود دارد؟ استریا همان ترک پوستی است و به فرمی از اسکار روی پوست گفته می‌شود. این ترک‌ها در خانم‌ها و در زمان بارداری، معمولاً در سه ماهه آخر روی شکم ایجاد می‌شود. اما این تنها جایی نیست که دیده شود. روی پستان‌ها، لگن،‌ کمر، باسن و ران نیز دیده می‌شود که به استریا گراویداروم مشهور است.

علت ایجاد استریا و نشانه‌های آن

دلیل به وجود آمدن استریا کشیدگی پوست و بالا رفتن کورتیزون در سیستم بدن است. اختلال در هورمون کورتیزون باعث می‌شود پوست شما حالت ارتجاعی مانند خود را از دست بدهد.

یکی دیگر از دلایل پدید آمدن استریا در پوست کشش سریع پوست و در ادامه رشد و تغییر وزن سریع بدن است. تغییرات هورمونی در زمان بلوغ، رشد و بارداری نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن استریا شود.

علائم و نشانه‌های استریا

در هر نقطه‌ای از بدن ترک‌های پوستی ضایعاتی قرمز یا صورتی رنگ ایجاد شود به معنی آن است که استریا در آن نقطه از بدن به وجود آمده است. البته این نقاط اغلب جاهایی هستند که مقدار زیادی چربی وجود دارد. استریا در هر نقطه‌ای از بدن پدیدار نمی‌شود بکله در نقاطی مانند بازوها،‌ زیربازوها، پستان‌ها،‌ کمر، ران داخل و خارج،‌ باسن، شکم نمایان می‌شود.

راه‌های درمان استریا و پیشگیری از آن چیست؟

درمان استریا اگر در همان مراحل اولیه که به آن زمان طلایی می‌گویند، صورت نگیرد رنگ آن از صورتی و قرمز به سفید تغییر خواهد کرد. احتمال اینکه استریا بدون درمان خود به خود بهبود پیدا کند بسیار کم است. در ادامه روش‌هایی برای درمان استریا و پیگشیری از آن را می‌خوانید.

کنترل کردن وزن بدن

همانطور که گفته شد زمانی که پوست کشش زیادی در زمان کوتاه به آن وارد می‌شود استریا یا همان ترک پوستی به وجود می‌آید. با توجه به این فرمول شما اگر می‌خواهید وزنتان را افزایش دهید با کنترل شده و با برنامه‌ریزی و زیرنظر یک مشاور این کار را انجام دهید تا استریا در پوست بدن شما به وجود نیاید. بسیاری از افراد می‌خواهند در مدت زمان کمی وزن خود را بالا ببرند در صورتی که این روش باعث به وجود آمدن استریا می‌شود. این بازه زمانی باید حداقل تا یکسال باشد.

استفاده نکردن از هورمون‌ها برای چاقی!!

بعضی از ورزشکاران خصوصا آقایان به دنبال این هستند که هر چه سریعتر بدنی عضلانی بسازند و خیلی زود به نتیجه دلخواه خود برسند. به این دسته از افراد توصیه می‌شود که به دنبال هورمون‌هایی چه به صورت تغذیه، تزریقی و یا حتی مکمل‌هایی که قوی هستند، نباشند. استفاده از این روش‌ها باعث می‌شود حجم عضله‌ها بصورت ناگهانی افزایش پیدا کند. و همانطور که گفته شد افزایش وزن و حجم بدن در مدت زمان کم باعث به وجود آمدن استریا می‌شود.

تغذیه مناسب

توصیه‌ای که به خانم‌ها در زمان بارداری می‌شود این است که از اضافه وزن‌های بی‌مورد و بیش از حد با تغذیه‌های نامناسب جلوگیری کنند. در زمان بارداری زیر نظر یک متخصص تغذیه بودن به شما کمک می‌کند استریا در زمان بارداری را تجربه نکنید.

آیا وراثت می‌تواند در ایجاد استریا نقش داشته باشد؟

وراثت در به وجود آمدن استریا نقش بسیار مهمی دارد چرا که مسئله ژنتیک خیلی حیاتی است. در ایجاد استریا اگر ارث داشته باشید با وجود اینکه ممکن است همه راه‌های درمان را انجام دهید ولی باز هم اثر آن در بدنتان وجود خواهد داشت. تنها راه ممکن جلوگیری از به وجود آمدن استریا پیشگیری از آن است.

مدیر کیاوین
ارسال دیدگاه
ارتباط با ما
تهران تهرانسر شمالی، بزرگراه شهید حسین لشگری، خ چهارم، پ 8، طبقه ۱
982148000994
kiavinsite@gmail.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X